Nauczanie

Pogodzenie telepracy i wychowywania dzieci w domu

Pogodzenie telepracy i wychowywania dzieci w domu

Telepraca jest już rzeczywistością w wielu domach, na dobre i na złe. I jak każdy nowy nawyk zdolny całkowicie zmienić nasze codzienne życie, poza pozytywnymi aspektami, które może nam przynieść, jest również wyzwaniem do którego musimy się dostosować.

Przykłady możliwych źródeł problemów związanych z telepracą to np. większe narażenie na ewentualne rozproszenie uwagi i pokusa posiadania nieustrukturyzowanego harmonogramu. Jeśli do tego dodamy fakt, że mamy dzieci, którymi mamy się opiekować, sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Łączenia telepracy z rodzicielstwem i wychowywaniem dzieci

W wielu przypadkach posiadanie dzieci w domu jest skomplikowaną sytuacją dla osób, które dopiero przystosowują się do telepracy. Dlatego tutaj przejrzymy kilka przydatnych wskazówek dotyczących telepracy z dziećmi w domu, jednocześnie zapewniając im odpowiednią edukację.

Ustalanie harmonogramów

Jak to bywa w pracy twarzą w twarz, ustalanie harmonogramów jest niezbędnym elementem dla prawidłowego przebiegu czynności zawodowych, a także dla zachowania przez cały czas fizycznej i psychicznej organizacji.

Nawyki takie jak wstawanie, kładzenie się spać czy rozpoczynanie dnia pracy zawsze o tej samej porze pozwolą nam dobrze zorganizować dzień i uniknąć spiętrzenia zadań do wykonania, a także nabrać stałego i energicznego rytmu pracy, wypoczywając codziennie tyle godzin, ile potrzebujemy. Ale musimy również starać się mieć odniesienia czasowe do początku i końca wszystkich głównych czynności dnia, pomiędzy czasem wstawania a czasem kładzenia się spać.

Ustanowienie harmonogramów pracy i wytycznych musi być przestrzegane przez wszystkich członków gospodarstwa domowego, w tym najmłodszych. W ten sposób dzieci nauczą się, że w ciągu dnia musi być czas na pracę, ale także na zabawę, a jednocześnie nie będzie niezgodności i niedopasowania między harmonogramami dzieci i dorosłych, którzy się nimi opiekują.

Stwórz swoje własne miejsce pracy

Tak jak konieczne jest posiadanie harmonogramu dnia, tak samo konieczne jest wyznaczenie fizycznych przestrzeni pracy w domu, miejsc w których będziemy spędzać kilka godzin dziennie.

Jeśli nie masz własnego biura, możesz urządzić jedno z pomieszczeń w domu jako biuro, w którym będzie jasno powiedziane dzieciom, że nie powinny wchodzić w godzinach pracy (z wyjątkiem nagłych wypadków lub gdy źle się czują).

Takie miejsce pracy powinno posiadać wszystkie elementy, które spotykamy w normalnym biurze: dobre oświetlenie (w miarę możliwości światło naturalne), porządek i dostępność materiałów do pracy, brak rozpraszających hałasów lub ekranów itp.

Podobnie jak dorośli, również dzieci powinny mieć swoje własne miejsce pracy, w którym będą mogły odrabiać lekcje i prace szkolne z maksymalną wygodą, a także bez rozpraszania uwagi.